BS 12
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Juvan Van Pletzen | ZA | Bailliepark | No | - |
- | Atlegang Mokwatlo | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Zander de Wet | ZA | Groenkloof Tennis Stadium | No | - |
- | Harrison Nass | ZA | Midstream College | No | - |
- | Jordan Coetzee | ZA | Alberhart Tennis Club | No | - |
[9] | Diwan Serfontein | ZA | Laerskool Fairland | No | - |
[12] | Uyamamela Magigaba | ZA | Theodor Herzl Primary | No | - |
- | Joshua Van Deventer | ZA | Midstream College Primary School | No | - |
- | Joshua Steeneveldt | ZA | St Stithians School | No | - |
- | Yousha Moosa | Modderfontein Tennis Club | No | - | |
- | Karabo Lepekola | Hammanskraal Tennis Club | No | - | |
[6] | Aidan McConnell | ZA | Monumentpark Primary | No | - |
[4] | Karel Jan Doyer | Pirates Tennis Club | No | - | |
- | Justin Coetzee | ZA | Alberhart Tennis Club | No | - |
- | Hayden Irving | ZA | Richards Bay Country Club | No | - |
- | Tshenolo Letsapa | ZA | No | - | |
- | Liam Marshall | Bakenkop Primary | No | - | |
- | Cole Joyce | Noordheuwel Tennis Club | No | - | |
[16] | Josua Potgieter | ZA | Luckhoff Tennis Club | No | - |
[13] | Alexandre Lyle | FR | Bryanston Sports Club | No | - |
- | Edrey Van Zyl | Baillie Park Tennis Club | No | - | |
- | Reinhardt Roets | Benoni Lake Club | No | - | |
- | Wilhelm Bouwer | ZA | De Hoop Primary School | No | - |
- | Caleb Jordaan | ZA | Wonderboom Primary | No | - |
[5] | Koketso Lephotho | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
[8] | Sebastian Gründel | ZA | Fairland | No | - |
- | Bion Brummer | ZA | Pretoria Oos Primary | No | - |
- | Marais Botha | Noordheuwel Tennis Club | No | - | |
- | Kyle du Plessis | Jl's Juniors | No | - | |
- | Unathi Gabelane | ZA | No | - | |
[15] | Takuto Kasahara | JP | Parkview Lawn Tennis Club | No | - |
[11] | Jayson Maxson | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Elric Trumpelmann | No | - | ||
- | Zachary Joyce | Fairland Tennis Club | No | - | |
- | Adriaan Kruger | Gauteng Noord | No | - | |
- | Ruben Brecher | Belgrave Tennis Club | No | - | |
[3] | Veer Trikamjee | Reddam House Waterfall | No | - | |
[7] | Ungakum Magigaba | Theodor Herzl Primary | No | - | |
- | Anroux van Gaalen | ZA | Laerskool Fairland | No | - |
- | Dietmar Swart | ZA | Gerrie Dippenaar Tennis Academy | No | - |
- | Rupert Naude | ZA | Midstream Ridge Primary School | No | - |
- | Luca Muller | Bryanston Country Club (Tennis) | No | - | |
[14] | Dejan Stojakovic | ZA | Johannesburg Country Club | No | - |
[10] | Nhlamulo Baloyi | ZA | River Ridge | No | - |
- | Alternate Alternate | ZA | Yes | André Klopper | |
- | Aldo Luttig | Eldoraigne Tennis Club | No | - | |
- | Kgosietsile Tlhatlha | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Panagiotis Christoforakis | Kenrho Tennis Club | No | - | |
[2] | Tristan Summers | Koedoepark Tennis Club | No | - | |
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | André Klopper | ZA | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2023-10-04 9:00am | A2 | GrkTS - Centre Court |
Atlegang Mokwatlo
|
Zander de Wet
|
6-0, 6-0 |
2023-10-04 9:00am | A3 | GrkTS - Court 1 |
Harrison Nass
|
Jordan Coetzee
|
0-6, 1-6 |
2023-10-04 9:00am | A6 | GrkTS - Court 2 |
Joshua Van Deventer
|
Joshua Steeneveldt
|
1-6, 1-6 |
2023-10-04 9:00am | A7 | GrkTS - Court 3 |
Yousha Moosa
|
Karabo Lepekola
|
2-6, 0-6 |
2023-10-04 9:00am | A10 | GrkTS - Court 4 |
Justin Coetzee
|
Hayden Irving
|
6-0, 6-3 |
2023-10-04 9:00am | A11 | GrkTS - Court 5 |
Tshenolo Letsapa
|
Liam Marshall
|
6-0, 6-0 |
2023-10-04 9:00am | A12 | GrkTS - Court 6 |
Cole Joyce
|
Josua Potgieter [16]
|
6-1, 6-4 |
2023-10-04 9:00am | A14 | GrkTS - Court 7 |
Edrey Van Zyl
|
Reinhardt Roets
|
7-6(4), 6-1 |
2023-10-04 9:00am | A15 | GrkTS - Court 8 |
Wilhelm Bouwer
|
Caleb Jordaan
|
7-6(1), 6-1 |
2023-10-04 9:00am | A18 | GrkTS - Court 9 |
Bion Brummer
|
Marais Botha
|
2-6, 4-6 |
2023-10-04 9:00am | A19 | GrkTS - Court 10 |
Kyle du Plessis
|
Unathi Gabelane
|
3-6, 7-5, 2-6 |
2023-10-04 9:00am | A22 | GrkTS - Court 11 |
Elric Trumpelmann
|
Zachary Joyce
|
1-6, 1-6 |
N/A | A23 | GrkTS - Court 12 |
Adriaan Kruger
(Did not play)
|
Ruben Brecher
|
Walkover |
2023-10-04 9:00am | A26 | GrkTS - Court 13 |
Anroux van Gaalen
|
Dietmar Swart
|
7-6, 6-4 |
2023-10-04 9:00am | A27 | GrkTS - Court 14 |
Rupert Naude
|
Luca Muller
|
1-6, 1-6 |
N/A | A30 | GrkTS - Court 15 |
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Aldo Luttig
|
Walkover |
2023-10-04 10:30am | A31 | GrkTS - Centre Court |
Kgosietsile Tlhatlha
|
Panagiotis Christoforakis
|
2-6, 2-6 |
2023-10-05 8:00am | A33 | GrkTS - Centre Court |
Juvan Van Pletzen [1]
|
Atlegang Mokwatlo
|
6-0, 6-0 |
2023-10-05 8:00am | A34 | GrkTS - Court 1 |
Jordan Coetzee
|
Diwan Serfontein [9]
|
7-6, 6-3 |
2023-10-05 8:00am | A35 | GrkTS - Court 2 |
Uyamamela Magigaba [12]
|
Joshua Steeneveldt
|
1-6, 3-6 |
2023-10-05 8:00am | A36 | GrkTS - Court 3 |
Karabo Lepekola
|
Aidan McConnell [6]
|
0-6, 1-6 |
2023-10-05 8:00am | A37 | GrkTS - Court 4 |
Karel Jan Doyer [4]
|
Justin Coetzee
|
6-1, 6-1 |
2023-10-05 8:00am | A38 | GrkTS - Court 5 |
Tshenolo Letsapa
|
Cole Joyce
|
6-4, 4-6, 6-1 |
2023-10-05 8:00am | A39 | GrkTS - Court 6 |
Alexandre Lyle [13]
|
Edrey Van Zyl
|
6-0, 6-2 |
2023-10-05 8:00am | A40 | GrkTS - Court 7 |
Wilhelm Bouwer
|
Koketso Lephotho [5]
|
1-6, 1-6 |
2023-10-05 8:00am | A41 | GrkTS - Court 8 |
Sebastian Gründel [8]
|
Marais Botha
|
6-3, 4-6, 6-4 |
2023-10-05 8:00am | A42 | GrkTS - Court 9 |
Unathi Gabelane
|
Takuto Kasahara [15]
|
6-3, 6-0 |
2023-10-05 8:00am | A43 | GrkTS - Court 10 |
Jayson Maxson [11]
|
Zachary Joyce
|
6-0, 6-0 |
2023-10-05 8:00am | A44 | GrkTS - Court 11 |
Ruben Brecher
|
Veer Trikamjee [3]
|
3-6, 0-6 |
2023-10-05 8:00am | A45 | GrkTS - Court 12 |
Ungakum Magigaba [7]
|
Anroux van Gaalen
|
6-4, 6-2 |
2023-10-05 8:00am | A46 | GrkTS - Court 13 |
Luca Muller
|
Dejan Stojakovic [14]
(Ret.)
|
5-0 Retired |
2023-10-05 8:00am | A47 | GrkTS - Court 14 |
Nhlamulo Baloyi [10]
|
Aldo Luttig
|
6-1, 6-1 |
2023-10-05 8:00am | A48 | GrkTS - Court 15 |
Panagiotis Christoforakis
|
Tristan Summers [2]
|
1-6, 1-6 |
2023-10-06 9:30am | A49 | GrkTS - Centre Court |
Juvan Van Pletzen [1]
|
Jordan Coetzee
|
6-0, 6-1 |
2023-10-06 9:30am | A50 | GrkTS - Court 1 |
Joshua Steeneveldt
|
Aidan McConnell [6]
|
3-6, 0-6 |
2023-10-06 9:30am | A51 | GrkTS - Court 2 |
Karel Jan Doyer [4]
|
Tshenolo Letsapa
|
6-2, 6-2 |
2023-10-06 9:30am | A52 | GrkTS - Court 3 |
Alexandre Lyle [13]
|
Koketso Lephotho [5]
|
4-6, 3-6 |
2023-10-06 9:30am | A53 | GrkTS - Court 4 |
Sebastian Gründel [8]
|
Unathi Gabelane
|
6-2, 6-4 |
2023-10-06 9:30am | A54 | GrkTS - Court 5 |
Jayson Maxson [11]
|
Veer Trikamjee [3]
|
2-6, 0-6 |
2023-10-06 9:30am | A55 | GrkTS - Court 6 |
Ungakum Magigaba [7]
|
Luca Muller
|
4-6, 0-6 |
2023-10-06 9:30am | A56 | GrkTS - Court 7 |
Nhlamulo Baloyi [10]
|
Tristan Summers [2]
|
0-6, 0-6 |
2023-10-07 8:00am | A57 | GrkTS - Court 2 |
Juvan Van Pletzen [1]
|
Aidan McConnell [6]
|
6-3, 6-2 |
2023-10-07 8:00am | A58 | GrkTS - Court 3 |
Karel Jan Doyer [4]
|
Koketso Lephotho [5]
|
2-6, 0-6 |
2023-10-07 8:00am | A59 | GrkTS - Court 4 |
Sebastian Gründel [8]
|
Veer Trikamjee [3]
|
2-6, 0-6 |
2023-10-07 8:00am | A60 | GrkTS - Court 5 |
Luca Muller
|
Tristan Summers [2]
|
1-6, 3-6 |
2023-10-08 8:00am | A61 | GrkTS - Court 4 |
Juvan Van Pletzen [1]
|
Koketso Lephotho [5]
|
6-0, 6-0 |
2023-10-08 8:00am | A62 | GrkTS - Court 5 |
Veer Trikamjee [3]
|
Tristan Summers [2]
|
6-3, 1-6, 1-6 |
2023-10-09 8:00am | A63 | GrkTS - Court 6 |
Juvan Van Pletzen [1]
|
Tristan Summers [2]
|
7-6(4), 6-2 |
2023-10-09 8:00am | B1 | GrkTS - Court 12 |
Koketso Lephotho [5]
|
Veer Trikamjee [3]
|
3-6, 3-6 |
2023-10-08 9:30am | C1 | GrkTS - Court 14 |
Aidan McConnell [6]
|
Karel Jan Doyer [4]
|
2-6, 2-6 |
2023-10-08 9:30am | C2 | GrkTS - Court 15 |
Sebastian Gründel [8]
|
Luca Muller
|
2-6, 2-6 |
2023-10-09 7:00am | C3 | GrkTS - Centre Court |
Karel Jan Doyer [4]
|
Luca Muller
|
6-2, 6-1 |
2023-10-09 8:00am | D1 | GrkTS - Court 1 |
Aidan McConnell [6]
|
Sebastian Gründel [8]
|
6-1, 6-0 |
2023-10-06 12:30pm | E1 | GrkTS - Court 12 |
Jordan Coetzee
|
Joshua Steeneveldt
|
6-7, 6-3, 10-12 |
2023-10-06 12:30pm | E2 | GrkTS - Court 13 |
Tshenolo Letsapa
|
Alexandre Lyle [13]
(Ret.)
|
7-6, 1-2 Retired |
2023-10-06 12:30pm | E3 | GrkTS - Court 14 |
Unathi Gabelane
|
Jayson Maxson [11]
|
6-2, 6-0 |
2023-10-06 12:30pm | E4 | GrkTS - Court 15 |
Ungakum Magigaba [7]
|
Nhlamulo Baloyi [10]
|
1-6, 0-6 |
2023-10-07 8:00am | E5 | GrkTS - Court 1 |
Joshua Steeneveldt
|
Tshenolo Letsapa
|
4-6, 4-6 |
2023-10-07 8:00am | E6 | GrkTS - Court 10 |
Unathi Gabelane
|
Nhlamulo Baloyi [10]
|
3-6, 1-6 |
2023-10-08 11:00am | E7 | GrkTS - Centre Court |
Tshenolo Letsapa
|
Nhlamulo Baloyi [10]
|
6-7, 0-6 |
2023-10-08 11:00am | F1 | GrkTS - Court 1 |
Joshua Steeneveldt
|
Unathi Gabelane
|
6-1, 6-4 |
2023-10-07 8:00am | G1 | GrkTS - Court 11 |
Jordan Coetzee
|
Alexandre Lyle [13]
|
1-6, 1-6 |
2023-10-07 8:00am | G2 | GrkTS - Court 12 |
Jayson Maxson [11]
|
Ungakum Magigaba [7]
|
6-2, 7-5 |
2023-10-08 11:00am | G3 | GrkTS - Court 2 |
Alexandre Lyle [13]
|
Jayson Maxson [11]
|
6-1, 6-3 |
2023-10-07 8:45am | H1 | GrkTS - |
Jordan Coetzee
|
Ungakum Magigaba [7]
|
6-1, 6-3 |
2023-10-06 9:30am | I1 | GrkTS - Court 8 |
Atlegang Mokwatlo
|
Diwan Serfontein [9]
|
7-6, 4-6, 10-7 |
2023-10-06 9:30am | I2 | GrkTS - Court 9 |
Uyamamela Magigaba [12]
|
Karabo Lepekola
|
3-6, 4-6 |
2023-10-06 9:30am | I3 | GrkTS - Court 10 |
Justin Coetzee
|
Cole Joyce
|
6-2, 4-6, 6-10 |
2023-10-06 9:30am | I4 | GrkTS - Court 11 |
Edrey Van Zyl
|
Wilhelm Bouwer
|
6-2, 6-1 |
2023-10-06 9:30am | I5 | GrkTS - Court 12 |
Marais Botha
|
Takuto Kasahara [15]
|
4-6, 6-7 |
2023-10-06 9:30am | I6 | GrkTS - Court 13 |
Zachary Joyce
|
Ruben Brecher
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 9:30am | I8 | GrkTS - Court 14 |
Aldo Luttig
|
Panagiotis Christoforakis
|
0-6, 0-6 |
2023-10-06 2:00pm | I9 | GrkTS - Centre Court |
Atlegang Mokwatlo
|
Karabo Lepekola
|
1-6, 1-6 |
2023-10-06 2:00pm | I10 | GrkTS - Court 1 |
Cole Joyce
|
Edrey Van Zyl
|
2-6, 6-2, 10-5 |
2023-10-06 2:00pm | I11 | GrkTS - Court 2 |
Takuto Kasahara [15]
|
Ruben Brecher
|
1-6, 0-6 |
2023-10-06 2:00pm | I12 | GrkTS - Court 3 |
Anroux van Gaalen
|
Panagiotis Christoforakis
|
7-5, 6-4 |
2023-10-07 8:00am | I13 | GrkTS - Court 13 |
Karabo Lepekola
|
Cole Joyce
|
6-7, 1-6 |
2023-10-07 8:00am | I14 | GrkTS - Court 14 |
Ruben Brecher
|
Anroux van Gaalen
|
6-0, 6-0 |
2023-10-08 11:00am | I15 | GrkTS - Court 3 |
Cole Joyce
|
Ruben Brecher
|
1-6, 1-6 |
2023-10-08 11:00am | J1 | GrkTS - Court 4 |
Karabo Lepekola
|
Anroux van Gaalen
|
7-5, 3-6, 10-7 |
2023-10-07 8:00am | K1 | GrkTS - Court 15 |
Atlegang Mokwatlo
|
Edrey Van Zyl
|
7-5, 6-0 |
2023-10-07 8:00am | K2 | GrkTS - Centre Court |
Takuto Kasahara [15]
|
Panagiotis Christoforakis
|
6-3, 7-5 |
2023-10-08 11:00am | K3 | GrkTS - Court 5 |
Atlegang Mokwatlo
|
Takuto Kasahara [15]
|
3-6, 7-5, 7-10 |
2023-10-08 11:00am | L1 | GrkTS - Court 6 |
Edrey Van Zyl
|
Panagiotis Christoforakis
|
2-6, 3-6 |
2023-10-06 2:00pm | M1 | GrkTS - Court 4 |
Diwan Serfontein [9]
|
Uyamamela Magigaba [12]
|
3-6, 6-4, 10-1 |
2023-10-06 2:00pm | M2 | GrkTS - Court 5 |
Justin Coetzee
|
Wilhelm Bouwer
|
2-6, 6-4, 5-10 |
2023-10-06 2:00pm | M3 | GrkTS - Court 6 |
Marais Botha
|
Zachary Joyce
|
6-3, 6-2 |
2023-10-07 9:30am | M5 | GrkTS - Court 1 |
Diwan Serfontein [9]
|
Wilhelm Bouwer
|
4-6, 4-6 |
2023-10-07 9:30am | M6 | GrkTS - Court 2 |
Marais Botha
|
Aldo Luttig
|
5-7, 4-6 |
2023-10-08 11:00am | M7 | GrkTS - Court 7 |
Wilhelm Bouwer
|
Aldo Luttig
|
6-0, 6-0 |
2023-10-08 11:00am | N1 | GrkTS - Court 8 |
Diwan Serfontein [9]
|
Marais Botha
|
7-6, 6-3 |
2023-10-07 9:30am | O1 | GrkTS - Court 3 |
Uyamamela Magigaba [12]
|
Justin Coetzee
|
6-1, 6-4 |
2023-10-08 11:00am | O3 | GrkTS - Court 9 |
Uyamamela Magigaba [12]
|
Zachary Joyce
|
6-4, 6-3 |
2023-10-05 9:30am | Q6 | GrkTS - Centre Court |
Liam Marshall
|
Josua Potgieter [16]
|
5-7, 1-6 |
2023-10-05 9:30am | Q17 | GrkTS - Court 1 |
Zander de Wet
|
Harrison Nass
|
6-2, 2-6, 11-9 |
2023-10-05 9:30am | Q18 | GrkTS - Court 2 |
Joshua Van Deventer
|
Yousha Moosa
|
6-3, 6-3 |
2023-10-06 9:30am | Q19 | GrkTS - Court 15 |
Hayden Irving
|
Josua Potgieter [16]
|
0-6, 0-6 |
2023-10-05 9:30am | Q20 | GrkTS - Court 3 |
Reinhardt Roets
|
Caleb Jordaan
|
6-2, 7-5 |
2023-10-05 9:30am | Q21 | GrkTS - Court 4 |
Bion Brummer
|
Kyle du Plessis
|
1-6, 0-6 |
N/A | Q22 | GrkTS - Court 5 |
Elric Trumpelmann
|
Adriaan Kruger
(Did not play)
|
Walkover |
2023-10-05 9:30am | Q23 | GrkTS - Court 6 |
Dietmar Swart
|
Rupert Naude
|
6-2, 6-2 |
2023-10-06 11:00am | Q25 | GrkTS - Court 8 |
Zander de Wet
|
Joshua Van Deventer
|
6-3, 6-4 |
2023-10-06 11:00am | Q26 | GrkTS - Court 9 |
Josua Potgieter [16]
|
Reinhardt Roets
|
1-6, 3-6 |
2023-10-06 11:00am | Q27 | GrkTS - Court 10 |
Kyle du Plessis
|
Elric Trumpelmann
|
6-4, 6-4 |
2023-10-06 11:00am | Q28 | GrkTS - Court 11 |
Dietmar Swart
|
Kgosietsile Tlhatlha
|
6-2, 6-1 |
2023-10-07 9:30am | Q29 | GrkTS - Court 4 |
Zander de Wet
|
Reinhardt Roets
|
1-6, 0-6 |
2023-10-06 2:00pm | Q30 | GrkTS - Court 9 |
Kyle du Plessis
|
Dietmar Swart
|
6-3, 6-3 |
2023-10-08 11:00am | Q31 | GrkTS - Court 10 |
Reinhardt Roets
|
Kyle du Plessis
|
3-6, 0-6 |
2023-10-08 11:00am | R1 | GrkTS - Court 11 |
Zander de Wet
|
Dietmar Swart
|
6-7, 7-5, 10-3 |
2023-10-06 2:00pm | S1 | GrkTS - Court 10 |
Joshua Van Deventer
|
Josua Potgieter [16]
|
6-2, 6-2 |
2023-10-06 2:00pm | S2 | GrkTS - Court 11 |
Elric Trumpelmann
|
Kgosietsile Tlhatlha
|
2-6, 1-6 |
2023-10-07 9:30am | S3 | GrkTS - Court 7 |
Joshua Van Deventer
|
Kgosietsile Tlhatlha
|
2-6, 3-6 |
2023-10-07 9:30am | T1 | GrkTS - Court 8 |
Josua Potgieter [16]
|
Elric Trumpelmann
|
3-6, 2-6 |
2023-10-06 11:00am | U1 | GrkTS - Court 12 |
Harrison Nass
|
Yousha Moosa
|
6-7, 6-4, 10-8 |
2023-10-06 11:00am | U2 | GrkTS - Court 13 |
Hayden Irving
|
Caleb Jordaan
|
2-6, 6-3, 5-10 |
2023-10-06 11:00am | U3 | GrkTS - Court 14 |
Bion Brummer
|
Adriaan Kruger
|
1-6, 3-6 |
2023-10-07 9:30am | U5 | GrkTS - Court 5 |
Harrison Nass
|
Caleb Jordaan
|
4-6, 6-3, 6-10 |
2023-10-06 2:00pm | U6 | GrkTS - Court 13 |
Adriaan Kruger
|
Rupert Naude
|
6-2, 6-0 |
2023-10-08 11:00am | U7 | GrkTS - Court 12 |
Caleb Jordaan
|
Adriaan Kruger
|
3-6, 1-6 |
2023-10-08 11:00am | V1 | GrkTS - Court 13 |
Harrison Nass
|
Rupert Naude
|
6-7(5), 3-6 |
2023-10-06 2:00pm | W1 | GrkTS - Court 14 |
Yousha Moosa
|
Hayden Irving
|
6-3, 7-5 |
2023-10-07 9:30am | W3 | GrkTS - Court 15 |
Yousha Moosa
|
Bion Brummer
|
6-2, 6-1 |